Školský psychológ do každej školy.

Autor: Juraj Droppa | 22.4.2014 o 21:29 | (upravené 22.4.2014 o 22:20) Karma článku: 11,51 | Prečítané:  3599x

Koľko je na základných a stredných školách psychológov? Na Slovensku máme viac ako tritisíc základných a stredných škôl. V roku 2012 na nich pôsobilo 198 školských psychológov. Približne na pätnásť škôl (čo je asi 6 000 žiakov) pripadá jeden školský psychológ.

A koľko je na školách tabletov? V týchto dňoch ich tam mieri 22 000. Keď to tak zhruba prepočítam, tak to vychádza desať tabletov na jednu školu. A to nehovorím o interaktívnych  tabuliach, ktorými je už zrejme na základných a strených školách vybavená skoro každá trieda a najnovšie smerujú na materské školy.

A teraz sa pozrime, čo trápi naše školy, učiteľov a rodičov. Je to nedostatočný počet počítačov na školách? Na jeden počítač dnes pripadajú traja žiaci. Alebo je to nedostatočná znalosť žiakov ako pracovať s informačnými technológiami? Myslím si, že mnohé dnešné dvanásťročné deti v tejto oblasti prevýšia svojich učiteľov informatiky. Trávia dnes deti málo času za počítačom a na sociálnych sieťach? Skôr naopak.

Nie je náhodou na školách omnoho viac problémov s tým, že sa tam mení atmosféra a sociálna klíma, že v triedach pribúdajú deti s poruchami správania či učenia, že sa zhoršujú  vzťahy učiteľ - žiak, ale aj učiteľ - rodič a rodič - dieťa?  Všade tam by sa mohol uplatniť školský psychológ.

Opýtal sa minister učiteľov, predtým ako za začal masívne míňať peniaze na digitalizáciu vzdelávania, čo by si vybrali pre školu: desať tabletov alebo jedného psychológa? A mal by sa vôbec pýtať alebo si môže robiť čo sa mu zachce?

Učiteľov na Slovensku je viac ako päťdesiat tisíc. Vraj sa nevedia na ničom zjednotiť a preto sa  s nimi ľahko manipuluje. Je to naozaj tak? Bez ohľadu na to, či je škola štátna, cirkevná alebo súkromná, či je veľká alebo malá, či je v Bratislave alebo na lazoch v Zaježovej, riaditeľ školy ani všetci učitelia (bez ohľadu na to či pôsobia na prvom stupni, druhom stupni alebo strednej škole) by nemali zaváhať pri odpovedi na otázku: chcete radšej do školy desať tabletov alebo jedného psychológa?

Vyskúšame to? Nebude to otázka. Bude to žiadosť, ktorú adresujú učitelia ministrovi a bude znieť jednoducho: Vážený pán minister, žiadame Vás, aby ste energiu, čas a prostriedky, ktoré investujete do projektu digitalizácie regionálneho školstva presmerovali a začali urýchlene realizovať projekt - „školský psychológ do každej školy".

A využijeme na to symbolicky a paradoxne práve digitálne technológie. Žiadosť môžete poslať mailom priamo na adresu ministra: kami@minedu.sk alebo podpísať digitálnu petíciu. http://www.peticie.com/skolsky_psycholog_do_kazdej_skoly

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?